Produktinformationen "NXP Triac BT137X-600"
Urrm 600 V, Itrms 8 A, Tc 102 °C, Itsm 65 A, Igt 35 mA, SOT-186.
Technische Daten:
- Typ: Triac
- Gehäuse: SOT-186A
- Max. Peak Recurrent Reverse Voltage (Urrm): 600 V
- Max. RMS Forward Current (Itrms): 8 A
- Case Temperature (Tc): 102 °C
- Peak Forward Surge Current (Itsm): 65 A
- Max. Gate Trigger Current (Igt): 35 mA