Produktinformationen "ST MICROELECTRONICS Triac BTA06-600BRG"
Urrm 600 V, Itrms 6 A, Tc 105 °C, Itsm 60 A, Igt 50 mA, TO-220.
Technische Daten:
- Typ: Triac
- Gehäuse: TO-220AB
- Max. Peak Recurrent Reverse Voltage (Urrm): 600 V
- Max. RMS Forward Current (Itrms): 6 A
- Case Temperature (Tc): 105 °C
- Peak Forward Surge Current (Itsm): 60 A
- Max. Gate Trigger Current (Igt): 50 mA