Produktinformationen "ST MICROELECTRONICS Triac BTA16-600BRG"
Urrm 600 V, Itrms 16 A, Tc 86 °C, Itsm 160 A, Igt 50 mA, TO-220.
Technische Daten:
- Typ: Triac
- Gehäuse: TO-220AB
- Max. Peak Recurrent Reverse Voltage (Urrm): 600 V
- Max. RMS Forward Current (Itrms): 16 A
- Case Temperature (Tc): 86 °C
- Peak Forward Surge Current (Itsm): 160 A
- Max. Gate Trigger Current (Igt): 50 mA