Produktinformationen "ST MICROELECTRONICS Triac BTA08-600BRG"
Urrm 600 V, Itrms 8 A, Tc 100 °C, Itsm 80 A, Igt 50 mA, TO-220.
Technische Daten:
- Typ: Triac
- Gehäuse: TO-220AB
- Max. Peak Recurrent Reverse Voltage (Urrm): 600 V
- Max. RMS Forward Current (Itrms): 8 A
- Case Temperature (Tc): 100 °C
- Peak Forward Surge Current (Itsm): 80 A
- Max. Gate Trigger Current (Igt): 50 mA