Produktinformationen "ST MICROELECTRONICS Triac BTB16-800CWRG"
Urrm 800 V, Itrms 16 A, Tc 100 °C, Itsm 160 A, Igt 35 mA, TO-220.
- Gehäuse: TO-220AB
- Max. Peak Recurrent Reverse Voltage (Urrm): 800 V
- Max. RMS Forward Current (Itrms): 16 A
- Case Temperature (Tc): 100 °C
- Peak Forward Surge Current (Itsm): 160 A
- Max. Gate Trigger Current (Igt): 35 mA